Przygotowanie pacjenta do zabiegu

Przed planowanym zabiegiem zwierzę przynajmniej przez 12 godzin nie może jeść, musi być na czczo. Środki narkotyczne zwalniają pracę jelit i niekiedy powodują wymioty i może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc. Nie wolno jednak ograniczać dostępu do świeżej wody.
Przy operacjach na przewodzie pokarmowym zalecana jest głodówka na 24-36 godzin przed zabiegiem. Zwierzę można zabrać do domu w kilka godzin po zabiegu, kiedy objawy podanych środków narkotycznych zaczną ustępować i powróci odruch krtaniowy (odruch ten uniemożliwia zachłyśnięcie się). Nigdy nie należy się spieszyć – im dłużej zwierzę pozostaje pod kontrolą lekarską, tym lepiej. Zabieranie nieprzytomnego zwierzęcia jest niedopuszczalne.

Przy odbiorze zwierzęcia otrzymamy zalecenia pooperacyjne:

  • minimum 12 godzin głodówki pooperacyjnej,
  • ochrona szwu przez 7-10 dni (stosuje się specjalne kołnierze),
  • co najmniej 3-4 dniowa codzienna kontrola lekarska,
  • natychmiastowy kontakt z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów.

Zwierzę w domu należy położyć w ciepłym i cichym miejscu, pamiętać musimy także o misce z wodą. Przez 1-2 dni pacjent będzie dość dużo spać - jest to normalna reakcja. Przez około 7 dni powinien chodzić tylko na smyczy - bieganie i większy wysiłek jest zabronione z powodu metabolizowania środków narkotycznych. Pojawienie się krwawego podbicia czy nawet opuchlizny na jednej z kończyn jest rzeczą normalną i pozostaje po wenflonie żylnym. Należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarskich i terminów wizyt.

Strona jest własnością Halit-Vet. Kopiowanie materiałów ze strony bez zgody właściciela jest zabronione.